Volný čas seniorů

Co?

Senioři nechtějí všechen svůj volný čas trávit doma. Chtějí se bavit a žít. Město jim může být nápomocno ať už podporou organizací, které aktivity pro seniory organizují, nebo může samo takové kulturní, vzdělávací a sportovní akce připravovat.

Jak?

  • Chceme zachovat a rozšířit univerzitu třetího věku.
  • Chceme podpořit pořádání pravidelných setkávání seniorů, zájezdů pro seniory a dalších kulturních akcí pro seniory.
  • Chceme podpořit pořádání sportovních akcí.
  • Chceme rozšířit služby senior pointu a prohloubit informovanost seniorů o možných aktivitách.

GARANTI: Michaela Petrová, Kateřina Nimrichtrová

 

Kulturní strategie

Co?

Budeme prosazovat a naplňovat nově vzniklou strategii kultury a cestovního ruchu. Během funkčního období JiNAK! na táborské radnici se podařilo prosadit zpracování kulturní strategie města Tábor. Jelikož jsme tuto strategii sami iniciovali, budeme v dalším období pokračovat v jejím prosazování.

Jak?

  • Budeme se pravidelně scházet s táborskými kulturními aktéry.
  • Navážeme na společný dialog a pokusíme se provést co nejvíce navrhovaných opatření v krátkodobém horizontu a pečlivě připravit i dlouhodobější a náročnější změny.
  • Zaktualizujeme strategii města v oblasti kultury a cestovního ruchu a zajistíme její promítnutí do konkrétní kulturní politiky města.
  • Nově zahrneme do strategie kultury a cestovního ruchu koncepci rekonstrukcí budov Křižíkovy trafostanice, elektrárny, bývalé ZŠ Světlogorská, městské knihovny (resp. novou budovu knihovny a využití stávajícího objektu), areál Pintovka aj.
  • Podpoříme koordinační funkce městského odboru kultury a cestovního ruchu tak, aby představoval zastřešující pružný úřad, který pečuje o komunikaci, spolupráci města a všech kulturních aktérů jakož i o koordinaci kulturních aktivit a pokračuje v tvorbě kooperativního, nikoliv konkurenčního prostředí.

GARANTI: Tereza Horváthová, Jakub Smrčka

 

Peníze do kultury

Co?

Zvýšení investice do kultury. Investice do kultury je totiž investicí do města jako celku.

Jak?

  • Budeme prosazovat zavedení městské kulturní příspěvkové organizace.
  • Budeme efektivně využívat stávající finanční prostředky (organizace městských slavností a kulturních akcí).
  • Budeme prosazovat víceletý grantový systém, dobrý fundraising pro akce přesahujícího charakteru (rekonstrukce městských budov, nová koncepce galerií aj.).

GARANTI: Tereza Horváthová, Jakub Smrčka

 

Zjednodušení a zlepšení grantové podpory kultury

Co?

Chceme změnit grantový systém tak, aby odrážel skutečnou situaci v kultuře. Kromě samozřejmé podpory celoroční kulturní činnosti by měl nový systém přinést větší možnosti pro kvalitní kulturu přesahující region.

Jak?

  • Chceme prosadit jednodušší systém podpory a vyhodnocování pro spolky a malé aktéry, kteří žádají na činnost a oddělit roční činnosti a akce.
  • Nově budeme podporovat víceleté granty pro velké akce, které prozatím neměly prostor pro skutečný růst. Bude to znamenat soustavnou podporu akcí, které svým zacílením přesahují region nebo které město považuje za zásadní pro táborský kulturní život.

GARANTI: Tereza Horváthová

 

Otevřený odbor kultury a cestovního ruchu

Co?

Zefektivnění městského managementu v oblasti kultury.

Jak?

  • Budeme prosazovat změny v přístupu managementu kultury tak, aby městský odbor kultury a cestovního ruchu představoval zastřešující pružný úřad, který se stará především o komunikaci, spolupráci města a všech kulturních aktérů jakož i o koordinaci kulturních aktivit a pokračuje v tvorbě kooperativního, nikoliv konkurenčního prostředí.

Garant: Tereza Horváthová, Lenka Greň

Táborská setkání jinak

Co?

Změna dramaturgické koncepce, lepší financování, propojení s táborskou kulturní scénou. Částečně se o takovou koncepci zasadila (spíše bohužel) covidová situace. Posílení jedinečnosti historického charakteru festivalu.

Jak?

  • Obnovíme profil akce jako skutečně historického festivalu.
  • Dáme festivalu ve spolupráci s divadelníky a historiky jasnou dramaturgickou koncepci otevřenou inovacím tak, aby nenabízel stále se opakující program.
  • Využijeme finanční prostředky uvolněné městem na Táborská setkání efektivněji: budeme zvát skutečně kvalitní umělce (na slavnosti patří i stará hudba, sbory, folklor) a budeme více spolupracovat s táborskými spolky a kulturními iniciativami.

GARANTI: Jakub Smrčka, Kateřina Nimrichtrová

 

Nová knihovna 2022

Co?

Knihovna je jednou z nejfunkčnějších kulturních institucí ve městě, je ale limitována prostorem a dlouhé roky do ní nebylo investováno.

Jak?

  • Prosadíme velkorysou dostavbu nebo, nebude-li to možné, přestěhování knihovny do nové, vyhovující budovy. Knihovna se tak bude moci stát lepším nástrojem města, místem, kde je možné komunikovat s občany, vzdělávat je a být jedním z nejdůležitějších hráčů na táborském kulturním poli.

GARANTI: Eva Staněk, Jakub Smrčka

 

Trafačka, Křižíkova elektrárna, Pintovka a další městské prostory

Co?

Městu chybí dobře využitelné kulturní prostory. Chybí moderní sál pro realizaci koncertů a současného divadla, chybí moderní galerie, chybí městské dílny, chybí prostory pro zkoušení ať už divadla, či tance. Chceme efektivně využít budovu bývalé Trafostanice u Jordánu, Křižíkovy elektrárny u Lužnice a dalších nevyužívaných prostor. Po kvalitní rekonstrukci Trafačky může vzniknout jak multifunkční sál, tak současná galerie a zázemí pro táborské kulturní spolky a iniciativy. Stejně zajímavé může být využití budovy bývalé Křižíkovy elektrárny, kde by měla vzniknout interaktivní výstava na téma výroby elektřiny a 1. elektrifikace tratí propojená právě s osobností Františka Křižíka. Možné bude i využití ke kulturním účelům.

Jak?

  • Podpoříme dokončení projektu rekonstrukce Křižíkovy trafostanice u Jordánu a vybudování technické expozice s kavárnou a víceúčelovým sálem v bývalé Křižíkově elektrárně.
  • Zajistíme projekt obnovy přírodního amfiteátru Pintovka a jeho využití jako prostoru pro letní venkovní akce – koncerty, festivaly, divadla a letní kina. 
  • Podpoříme rekonstrukci bývalé ZŠ Světlogorská na kulturní a společenské centrum, kde by měl vzniknout mj. multifunkční sál pro vzdělávání, přednášky, hudbu, tanec, divadlo, společenské akce aj.
  • Ve všech případech by město mělo zrealizovat jak architektonickou studii, tak usilovat o architektonickou soutěž.
  • Samozřejmostí je diskuse s občany nad využitím všech těchto prostor.

GARANTI: Jakub Smrčka, Eva Staněk, Iveta Čierna

 

Táborské galerie

Co?

Je třeba rekonstrukce stávajících prostor s přihlédnutím k současným trendům a vytvoření dlouhodobé kurátorské koncepce všech galerií ve spolupráci s externím kurátorem. Je třeba zkoumat možnost vytvoření stálé expozice díla malíře Karla Valtera a fotografického ateliéru Šechtl a Voseček. (možné propojení s prostory Trafačky a Elektrocentrály, případná rekonstrukce prostor, které jsou využívány pro hudební kurzy).

Jak?

  • Městské galerie by měly spadat pod plánovanou příspěvkovou kulturní organizaci.
  • Ve spolupráci s odborníky vytvoříme projekt táborských galerií.
  • Využijeme možnosti velkých grantů. 
  • Začneme jednat i o možnosti využití soukromých, ale nevyužívaných prostor: budova pošty, Sýpky Kotnov aj.

GARANTI: Tereza Horváthová

 

Oživení sídlišť a přilehlých částí kulturou

Co?

Kulturní život může vzkvétat i mimo centrum. Zaměříme se na to, jak oživit části města, ve kterých žije mnoho občanů Tábora, ale chybí v nich přirozená kulturní centra.

Jak?

  • Budeme podněcovat místní spolky a organizace k pořádání kulturních aktivit na sídlišti, v příměstských částech, ale i na Novém Městě. Kultura nepatří jen na Staré Město.
  • Podpoříme činnost mládežnických spolků spojených s aktivním sportem nebo zájmovou činností ke kulturní činnosti ve vlastním rajonu.
  • Zkultivujeme, ozeleníme a upravíme veřejná prostranství a budeme je častěji využívat k dočasným výstavám i kulturnímu dění.
  • Budeme aktivně spolupracovat se školami v těchto lokalitách a rozšíříme nabídku kulturního programu i na ně.

GARANTI: Michaela Petrová, Jakub Smrčka